“Mesleğim beni, ben mesleğimi mahvettim, işte hayatımın kısacık özeti.”

Cahide Sonku kendisi hakkında böyle söylese de hayatı okunmaya değer bu sönmeyen yıldızın. O Türk sinemasının ilk kadın aktörü ve ilk yönetmeni. Tam olarak 32 tiyatro ve filmde oynamış olan Cahide Sonku en güzel filmlerin sinemaya taşınmasında büyük emeği olan bir sanatkâr.

“Önce tiyatro’suyla aydın, elit kesimin taçlandırdığı, sonra sinema’sıyla halkın yıldızlaştırdığı Cahide, bir ‘yükseliş’ ve bir ‘düşüş’ olgusunun simgesidir. Sanatıyla ve trajik hayatıyla…” der Agah Özgüç. Türk Sinemasının Kadınları isimli kitabının Cahide’ye layık gördüğü o ilk kısmında.

HÜZÜNLÜ BIR HİKAYEYE SAHİPTİR SONKU.

O dönem Dünyayı kasıp kavuran star sisteminin Türkiye’deki ilk kadın temsilcisidir. Kraliçeler gibi yaşar; lüks dairelerinde hizmetkarlar, özel otomobiller, birbirinden pahalı elbise ve mücevherler, altın tabakasında adının baş harfleri yazılı özel sigaraları… Kleopatra gibi süt banyosu yaptığı söylenir, topuklu ayakkabısından şampanyalar içilmiştir. Güzel ve yetenekli olduğu kadar kaprislidir de. Asıl adı Cahide Serap olan bu güzel kadının ilk filmi, Söz Bir Allah Bir olsa da ona ilk kadın yıldız ünvanını Türk Sinemasının ilk köy filmi olan Aysel Bataklı Damın Kızı kazandırdı.

Aysel rolüyle başına taktığı eşarp, yeni bir moda başlatacak kadar yurt çapında ünlü oldu. Sahne arkadaşı Talat Artemel ile 1936-1938 yılları arasında evli kaldı. Fakat artemel kadınlara ve içkiye düşkün bir adamdı, Cahide ise tüm vaktini işine ayırıyordu. anlaşamadılar ve ayrıldılar, içkiye düşkünlük ise Artemel’den Cahide’ye geçen bir alışkanlık olarak kaldı.

Boşandıktan sonraki üç yılını, hayatının en güzel zamanları olarak tanımlamıştır. “Bütün ömrümün en büyük aşkını bu yıllarda yaşadım. Sevdiğim adamın adını şimdi açıklayamam. çünkü evli ve çoluk çocuk sahibidir” demiştir. ardından yine bir Muhsin Ertuğrul filmi olan Şehvet Kurbanı’nda Femme Fatale rolünü üstlendi ve film bir kez daha tüm ülkede yankı uyandırdı. 1943’te zenginliği için dönemin ünlü milyarderi İhsan Doruk’la evlendi ve 1949’da kendi film şirketini kurup ilk kadın yönetmen oldu. Vatan ve Namık Kemal’i yönetti. Fakat bundan da öte Zeki Müren’in oynadığı Beklenen Şarkı için yüz bin lira harcayıp bir milyon dolar hasılat elde ederek yükselebileceği en son yere kadar yükseldi.

MİLYARDER KARISI, PATRONİÇE, HER ROLÜN ARANAN İSMİ… GÜZEL, YETENEKLİ, AKILLI VE ZENGİN BİR SARIŞIN; CAHİDE SONKU!

Doruk’tan boşandıktan iki yıl sonra, 1963 yılında film yazıhanesi tüm filmleriyle birlikte – bir ihtimalle kundaklama sonucu – yandı ve Cahide Sonku iflas etti. 1934-1956 yılları arasında filmlerde başrol ve birinci kadın olarak yer alırken 1971 yılına dek yan karakter olarak tutunmaya çalıştı. onu hızla tepeye çıkaran ve şimdi aynı süratle düşüşünü engelleyemeyen Muhsin Ertuğrul, şehir tiyatrolarında 2000 lira maaşla iş ayarlasa da Cahide alkole olan bağımlılığı yüzünden çalışamadı ve sağdan soldan borç aldığı paraların tamamını da alkole yatırdı.

Zamanında şampanyadan başka içkiye burun kıvıran Cahide’nin son zamanlarında artık borç bile bulamayıp ispirto içmeye başlaması, işte acıklıların da acıklısıdır. Nihayetinde de yitip gitmiştir meyhanelerde. “doruktaki kadının bataktaki ölümü,” der Agah Özgüç, Türk Sinemasının Kadınları isimli kitabının Cahide’ye layık gördüğü o son kısmında.

Bu sönmeyen yıldızı Türk sinemasına sağladığı katkılarıyla anmaya devam edeceğiz

Yorumlar

 1. Adeviye Betül Seçilmiş 3 Ekim 2020 at 10:18 am

  Acıklı sonla biten bir hayat hikayesi, ömrünü neye adadığın önemli bu hayatta, gelip geçici zevklerin hepsi elbet son bulur ama kalıcı olarak bıraktığın her eser seninle yaşar ve senden sonra da… Kalemine sağlık 🌹

  Cevapla
  1. Hatice Nur Çelebi - Yazar 4 Ekim 2020 at 3:50 pm

   Evet Cahide hanım da bunun bir örneği. Teşekkür ederim ♥️

   Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir