Evler sokaklar caddeler şehirler ve yine yalnızlık, kalabalıklaştıkça sakinleşmek. Bakmadan bakıp da görmeden yaşayıp gitmek, nefes almak yürümek konuşmak ama hissiz manasız, evlere çatıların altına sığdırmaya çalıştığımız yalnızlıklarımız, aşarız sandığımız sokaklarımız, yürürüz biter akşama kavuşur yine evlere koşar kapıları kapatır sessizliğe sığınırız diye düşündüğümüz caddelerimiz, öğreniriz zannettiğimiz şehirlerimiz. Manasız efendim hepsi boş ve yorucu kendi içimizdeki sokaklara sığamamışız biz en büyük kentlere kaçsak ne yazar benliğimizden adım dahi atamadıktan sonra. Kalbimizdekini beynimize anlatamadıktan sonra geçmiş ile yürüdükten sonra adım atsak ne fayda. Biz hiçlik kuyusunda erirken el uzatana omuz silkerken ağlasak ne anlamı var. Kendi kuyumuzu bu çıkmazı biz yaptık elimizle hiç çekinmeden acıları büyüterek sancılarla oluşturduk bu duvarları sonra da benim duvarlarım var diye övündük.

Bilemedik, insanoğlu o çıkmazdan ancak kendi çıkabilir yürüyemem sandığı her yolu koşarak geçer aslında. İster mazoşist deyin ister abartma ne derseniz deyin ruhumuza bu acıyı biz öğrettik, gözümüzde büyüttük, en güzel anları zehre çevirdik, acıyı sevdik biz.                                   Karanlık yolu seçtik aydınlığa gözlerimiz alışık değil zifiri karanlıkta daha kolay yürürüz sandık hep bir korku ile yürüyeceğimizi bile bile.

Nesilden nesille gelen bu sevgisizlik ile başka yollar seçmekten korktuk en iyi bildiğimizi zannettiğimiz yollardan yürürsek daha güvende oluruz sandık. Yalnız yürüyeceğimizi adımız gibi bildiğimiz halde hep içimizde herkesten sakladığımız belki de bu histen utandığımız umutlar ile yürüdük her yalnız adımda, her attığımız adımda daha da zifirileşen bu yolda umutlarımız nasır bağladı, varlığından utandığımız umutlar artık acı vermeye başladı ne koparmaya cesaret ettik ne de onunla yaşamaya tam burada vazgeçtik, hissederek yaşamaktan. Burada bıraktık biz çocukluğumuzdan getirdiğimiz saf duygularımızı. Bu duyguları hatırlamamak için o umut hissinin verdiği sarhoşluğu unutabilmek için daha sert duvarlar ördük, bunun da adını yaşamak koyduk işte, kendimize yabancı hatıramıza düşman zorla devam ettirdiğimiz bir oyun gibi, ezbere bildiğimiz davranışlar bir birinden farkı olmayan günler ile, en ufak bir farklılığa düşman sıradan yaşayarak sürdürdük bu oyunu.  

Tek bilemediğimiz şey bu sıradanlıkta alışamadığımız belki de hiç alışamayacağımız o sokaklara sığamayacak oluşumuzdur. Tıpkı Sabahattin Ali’nin dediği gibi; ne içimdeki sokaklara sığabildim ne de dışarıdaki dünyaya.

İçindeki sokaklara sığmak yerine dışardaki caddelerde sorgusuz sualsiz koşanlara.

Yorumlar

 1. Hatice Nur Çelebi 31 Ocak 2021 at 1:41 pm

  Yine bayılarak okuduğum mükemmel bir yazıydı. Kalemine sağlık arkadaşım ⚘

  Cevapla
  1. Diliruba Yetimoğlu 31 Ocak 2021 at 3:54 pm

   Çok teşekkür ederim.

   Cevapla
 2. Gülsüm 31 Ocak 2021 at 2:04 pm

  Çok mükkemel bir yazı hayranlıkla okudum.
  Ruhumuzun karanlık sokaklarına ışık tutan bir yazı elinize emeğinize sağlık…

  Cevapla
  1. Diliruba Yetimoğlu 31 Ocak 2021 at 3:49 pm

   Çok teşekkür ederim.

   Cevapla
 3. Alfabeden habersiz şair 31 Ocak 2021 at 2:06 pm

  Çok mükemmel bir yazı hayranlıkla okudum.
  Içimizin karanlık sokaklarına ışık tutan bir yazı elinize emeğinize sağlık…

  Cevapla
  1. Diliruba Yetimoğlu 31 Ocak 2021 at 3:49 pm

   Ne mutlu bana o zaman, teşekkür ederim efendim.

   Cevapla
 4. Ebru Can Demir 31 Ocak 2021 at 3:33 pm

  Kelimelerim yetersiz kalır diye düşünüyorum tek kelimeyle mükemmel

  Cevapla
  1. Diliruba Yetimoğlu 31 Ocak 2021 at 3:48 pm

   Teşekkür ederim efendim.

   Cevapla
 5. Elif 31 Ocak 2021 at 4:20 pm

  Cok guzel rabim yolunu acik etsin dilruba yetimoglu

  Cevapla
  1. Diliruba Yetimoğlu 16 Şubat 2021 at 12:41 pm

   Teşekkür ederim inşallah

   Cevapla
 6. İbrahim halil YETİMOĞLU 31 Ocak 2021 at 6:41 pm

  Kaleminize sağlık diliruba hanım yine her zaman ki muhteşem satırlar.

  Cevapla
  1. Diliruba Yetimoğlu 16 Şubat 2021 at 12:41 pm

   Teşekkür ederim efendim o sizin güzel görüşünüz.

   Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir