Seviyorum ve sevmeye devam ediyorum. Sevginin, öğretmede, öğrenmede, yaşamada, yaşatmada temel bir yerde durduğunu düşünüyorum. Vefa borçluyum, dostlarımı seviyorum. Ve hiçbir şey borçlu olmadığım hâlde, tanımadığım hâlde yanımdan geçen insanı seviyorum. Allahın yaratmasının da sevmenin bir işareti olduğunu düşünüyorum.
Allahın verdiği değeri, aşağılayarak yok saymanın imanımla bağlantısı olamayacağını düşünüyor ve sevmeye tutunuyorum. Sevmek var olmaktır, sevmek var olanı var saymaktır.

Sevmeyi seçmeme rağmen olanları zaman geçince tekrar anladım. Sadece durduk yere sevdiğimiz için bile anormal muamelesi gördüğümüzü, farklı karşılandığımızı.. Üstelik durduk yere nefret etmenin yanlışlığını ya da doğruluğunu hiç tartışmamıştık. Birileri kendi hakkında suçlu hissettiği yargıları bize yönlendirip durmuştu. Bu durum, işledikleri suçu başkasına yansıtmaktan başka bir şey değildi, çoktan anladım.

Hasta olan onlardı, biz değil. İnsanlara inancımız kalmamasına rağmen insaf etmeye ve sevmeye devam etmemiz -en azından bu anlamda- sağlıklı kaldığımızın bir işaretiydi. Suçlamak değil ama bir tespit isterlerse tekrar söylemeliyim:
‘’Sevgisi asıl hasta olan onlardı! Biz değil.!’’

Sevmek kabahat olmuştu. Nefretin sahte görkemli tahtının yanında, sevginin köle ve köhne oluşunu tartışmaya açmıştım. O zaman, birilerinin nefretin ölçüsünü kaçırıp insanlara hınçla saldırmasını konuşmamışlardı bile..

Birilerinin, insanların doğru çizgideki işlerini yanlış göstermeye çalışıp insanlara azap etmeleri ölçüsüzlük değil miydi?
Acaba hangi yasa/gelenek, insanlığın cinayeti olan kuralları bize hoş gösterebilirdi ki?

Acaba hangi gelenek/yasa, doğru olanı yanlış gösterip sonra bizi bunlarla kınayabilirdi? Ve üstelik bununla bizleri suçlu hissettirebilirdi? Suçlu hissetmek mi? Anladım. Suç sadece birilerinin gelenek ve hayat görüşüne ters davranmakla ilgiliydi. Tıpkı şimdi olduğu gibi..

Tegayyur

1 Yorumlar

  1. Adeviye+Betül+Seçilmiş 16 Kasım 2020 at 9:22 pm

    Kaleminize sağlık

    Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir