Kendimizin farkına varmak için gözlerimizdeki perdeyi aralamak gerekir. Bakış açılarımızı değiştirmek gerekir. Çevremizdekilerin bizden görmek istedikleri gibi düşünmek yerine kendimiz gibi düşünmek gerekir. Kendimiz gibi düşünmek nedir? Kendimiz gibi düşünebilmek için kim olduğumuzu bulmak gerekir. Kendimizi tanımak bedenimizle zihnimiz arasında bağlantı kurmak mıdır? Kendimizi tanımak bir uyanış mıdır?

“Hep uyumak için uyandık.”(Yıldız, 2020: 23)  Yaşadığımızı sandığımız günleri uyuyarak mı geçiriyorduk? Kendi kabuğumuzu kendimiz mi kırıyoruz, yoksa başkalarının bize atfettiği durumlar karşısında başkasının kabuğuna mı bürünüyoruz? Kendimizi ararken nerde nasıl bulabiliriz? Tüm bu soruların cevabı kimdedir? Koşturmayla geçen hayatımızda nereye yetişmeye çalışıyoruz? Durup düşündüğünüz anda zamanın hızla akıp geçtiğinin farkına varmak uzun sürmeyecektir. Peki, zamanı nasıl kontrol altına alabiliriz?

Türü kişisel gelişim olacak şekilde tasarlanmış ayrıca içinde hayatımızdan onlarca hatta yüzlerce konuyu bir araya getiren bir eser düşünün. Çok renkli tükenmez kalemler vardır. İhtiyacınız olan rengi kullanmak istediğinizde birden fazla renk bir aradadır. Tek bir kalemde çeşit çeşit renk… Hangi renkle yazmak isterseniz onu tercih edebilirsiniz. “Kemik – Kendini Tanı” da hayatınızdaki birçok olaydan konuları ortaya koyarak harmanlayarak okuyucusunasunulmuş. Hayatınızdaki evreler arasında bağ kurarak yaşantılarımızı zamana bağlı kalmadan sıraya koymanıza yardımcı oluyor. Tek kitapta çeşit çeşit konu… Kendinizi tanımak isteyerek yola çıkıyorsunuz. Bunu nasıl yapacağınıza dair rehberlik eşliğinde ilerlerken kendinize yöneltilen sorularla karşılaşıyorsunuz. Her okuyucunun farklı cevaplandıracağı sorularla… Bedensel, zihinsel ve ruhsal sağlığımızın aynı doğrultuda olduğuna dair ayrıntılara yer verilmiştir. Okuyucuyu canlı tutmakta da oldukça başarılı. Hızla geçen zamanımızı boşa harcamamaktan, mekân içinde kendimizi soyutlamamaktan bahsedilirken var olmaktan da ileri gidiyorsunuz. Adeta kendinizi arıyorsunuz. Kendinizi ararken arınıyorsunuz. Yaşam koçluğu ve NLP eğitimleri alan yazar, kişilik tiplerinden söz etmiş ve Swot analizleriyle okuyucuyu harekete geçirmiş,etkinliklerle de okuyucunun soruları cevaplanması istenmiştir. Antrenmanlardan, beslenme şekillerinden detaylıca bahsedilen eserde egzersiz ve beslenmeye oldukça önem veren yazar tarafından okuyucuları için egzersiz hareketlerinden görsel detaylarla adeta bir sözlük sunulmuş. 

Okurken düşündüren düşündürürken eğlendiren eserde bilgi verme, açıklama amaçlanmış gibi görünse de asıl amaç gerçekten bilgi vermek mi? Yoksa okuyucunun hayatında yeni kapılar açmak mı?  

Kitabın yapısı; dil ve anlatımı, kullanılan motifler bu amaçlara göre belirlenmiştir. Sonu gelmesin istemediğimiz kitaplar vardır son sayfayı çevirdiğimizde “bitmesin” dediğimiz. Gezintiye çıkar gibi kendimizi tanımaya çıkaran kendimizle yüzleştiğimiz zaman aynaya baktığımızda “Gerçekten ben kimim?” sorusunu sorduğumuzda cevabın yine bizde olduğunu fark etmemize rehberlik eden yazarın kaleminden çıkan “Kemik – Kendini Tanı”da her bir bölüm bağımsız konulardan meydana geliyor. Sayfalar arasında mekik dokurken bağımsızlığın içindeki bütünü mümkün kılmış diyebiliriz. Her sayfa bir yaşanmışlık, her yaş almışlık bir başlık, her satır bir detay. 

“Hayallerinizi başka birileri kuruyorsa nasıl hayal kurarsınız?” (Yıldız, 2020: 69)  Başkaları için değişmekten kendimizi sabırla beklemekten vazgeçmemizi öneren cümleler arasında kaybolurken kendinizi buluyorsunuz nasıl mı?

Kendinizi tanıyarak, kendinizi arayarak, ve kendinizi bularak.

Keyifli okumalar diliyorum. 

Sağlıkla kalın.

Not: Kemik – Kendini Tanı’nın içeriği ile ilgili alıntılar yazar Ümit Yıldız’ın bilgisi dâhilinde yer verilmiştir.

ÜMİT YILDIZ’IN BİYOGRAFİSİ

ÜNVAN

  • Bireysel Gelişim Danışmanı
  • Kurumsal Gelişim Danışmanı
  • Yazar
  • Eğitmen
  • Profesyonel Sporcu 

SPOR KARİYERİ

1990 Yılında Kayseri’de dünyaya gelen Ümit Yıldız spor hayatına futbol ile başladı. Kickbox, yüzme, vücut geliştirme gibi branşlarla ilgilendi. Bu branşlarla ilgili çeşitli müsabakalara öğrenci yetiştirdi. Kayseri de Extreme FitnessCenter adı altında bir spor merkezi kurdu. İl özelinde çok sayıda çeşitli kurum ve kuruluşlara sportif anlamda bireysel ve kurumsal danışmanlık yaptı.

AKADEMİK KARİYER

2017 yılında sektör değiştirerek çok sevdiği kişisel gelişim alanında faaliyet göstermeye başladı.  insanların fiziksel, zihinsel ve ruhsal anlamda kendilerini keşfetmeleri için rehberlik yapmaya başladı. Erciyes Üniversitesi Spor Akademisinden mezun olduktan sonra NLP MASTER TRAİNER,HEALTH LİFE COACHİNG VE EDUCATİONAL CAOACH sertifikalarına sahip olan Sayın YILDIZ insanların sportif anlamda bireysel ve kurumsal danışmanlıklarıyla ilgilenmenin yanı sıra zihinsel ve ruhsal durumlarıyla ilgili kişisel gelişim uzmanı olarak danışmanlık vermektedir. 2020 yılı itibariyle Kemik- Kendini Tanı kitabıyla kitapseverlerle buluşan Sayın Yıldız akabinde çok sayıda eğitim ve seminerler vermiştir. Bireylerin ve kurumların gelişmesine yönelik katkı sağlamanın yanı sıra hâlihazırda kişisel Gelişim kariyerine devam etmektedir. 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir