Bir bitki için neden heder edersin kendini böyle, ey gözleri dünya olmuş insan. Bilmez misin sen, “çok sularsan çürürüm, az sularsan kururum” diyen bitkinin nazını? Söylesene bana, dudaklarından gam dökülen insan; bitki yetiştirmek mi daha zor yoksa insan yetiştirmek mi? Elbette insan der dilin değil mi? Sorarım sana o halde; top gidince bahçene, kırınca bitkini, öfken çocuktur demez, kırar geçer kalplerini. Oysaki bitki olur da insan kolay olmazdı ya hani.

Özene bezene ev yaptın, huzurlu çatım olsun dedin, bir de çocuğum olsun evim neşe dolsun dedin, kavgayı bir gün olsun eksik etmedin.  Güneşten önce uyandın, iki üç kuruş fazla kazanma hevesine kapıldın, yorgun geldin, küçük gözlerin bakışını yok saydın. İnsan yetiştireceğin evi de kaderine bıraktın.

Neslim devam etsin, ülkem neslime emanet olsun dedin de; gelecek korkusunu yükledin genç kalplerine. Eğitim eğitim dedin, matematik-fen yapamayan çocuğunu ahmak yerine koydun. Özgürlük dedin, hayal kuran çocuğuna sırf doktor olamadı diyen çatık kaşlarınla cehennem ıstırabı verdin.

Güzel giyinmenin önemini anlattın da en güzel giysinin edep, ahlak olduğunu atladın. Evin reisi erkektir dedin, “erkeklik kadına zulmetmek değildir” demeyi unuttun. Para kazan ki evini geçindiresin dedin, “haram olan zarardır” demedin. “Esnafsan iyi satış yapmalısın” dedin, üstüne ürün satmak için türlü türlü yalan söylemesine ticari zeka diye de ad verdin.  Ey gözleri dünya olan insan, güzel bitki yetiştirdin de insan yetiştiremedin.

Yorumlar

 1. Elif DEMİR 8 Nisan 2021 at 1:18 pm

  Çok güzel açıklamıssın çok beğendim.☘️

  Cevapla
 2. Ayşe Demirbaş 9 Nisan 2021 at 9:15 am

  Tebrik ediyorum tamda günümüzdeki sıkıntıları ve bu sıkıntılar mukabilinde çözümleri olması gerekenleri çok güzel tesbit etmişsiniz Allah razı olsun

  Cevapla
  1. Ebru Can Demir - Yazar 10 Nisan 2021 at 10:22 am

   Çok teşekkür ederim efendim dilimizin döndüğünce kalemimiz yazdığınca anlatıyoruz 🙂

   Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir