Bilmez kimse kimsenin içini
Dil uslanmıyor nedir sebebi?
İnsan durmak bilmiyor tutmuyor dilini


Kimse kimsenin içini, yaşadıklarını, yaşamadıklarını, yaşayamadıklarını bilmez, bilemez. Lâkin herkesin tanımadığı ya da tanıdığı insan hakkında daima bir yorumu, düşüncesi vardır. Hayatınızda siz bilseniz de farkında olmasanız da böyle insanlar hep vardır, var olacaktır. Ne kadar kolay değil mi bir insanı gelişigüzel yargılamak? Lâkin başkasını yargılayana kadar insanoğlu kendini yargılayabilse, bunu yapabilse ne kadar doğru olur sizce de öyle değil mi? Ama kolaya başvurmak varken zoru kim seçer? Sürekli suçu başkasında aramak, kendine söz ettirmemek nedendir? Bir kişinin başına bir olay geldiğinde o olayın doğruluğunu veya yanlışlığını bilmeden sormadan araştırmadan o şahsı suçlamak neden? Gidip o şahsa sordunuz mu, doğru mu yanlış mı? Hayır. Sadece inanmak istediğiniz şeye inandınız. Çünkü bu daha kolay. İnsan kendisi için ne çaba gösteriyor ki başkası için çaba gösterme zahmetinde bulunacak değil mi? Bir durup düşünün bir insan dışarıdan göründüğü gibi olmak zorunda mı? Çevresindekiler için, yaşantısını devam ettirebilmek için yüzü gülüp için kan ağlıyor mu?
Neye bakarsak bakalım dışardan bakmak çok kolay. Çünkü olayı yaşayan oyuncu biz değiliz, biz sadece seyirciyiz. Bazı şeyler karşısında seyirci kalmayı bilmeliyiz.
Hayatınızda bu tarz insan olmamanız ve bu tarz insanların karşınıza çıkmaması dileğiyle.

Yorumlar

  1. Gonca Erdem - Yazar 27 Ocak 2021 at 2:45 pm

   Teşekkür ederim 😊

   Cevapla
 1. Ebru Can Demir 27 Ocak 2021 at 6:35 pm

  Bunu anayasa olarak yürürlüğe girdirmek lazım bence hayat enerjisini sıfıra indiren şahıslara sesleniş bu harika olmuş kalemine sağlık

  Cevapla
  1. Gonca Erdem - Yazar 28 Ocak 2021 at 11:11 am

   Teşekkür ederim ☺️

   Cevapla
 2. Aybuke Selda Çınarlıdere 29 Ocak 2021 at 6:44 pm

  Kalemine sağlık 🌸

  Cevapla

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir