Hikayeleri şöyle:
Anna ile Dostoyevski birlikte çalışmaya başlayalı daha bir ay bile olmamışken, Dostoyevski, aklına bir fikir geldiğini ve Anna adında bir kadına aşık olan yaşlı bir sanatçı hakkında bir roman yazmak istediğini söyler. Ve Anna’ya sorar: “Böyle bir ilişki mümkün olabilir mi?” Anna ise olabileceğini ve gerçek aşkın görünüşe hapsedilemeyeceğini söyler Dostoyevski’ye.
Ve böylece 45 yaşındaki aşığımız aşkından beklediği cevabı almış olur.

Dostoyevski sözlerine şöyle devam eder: “Kendini onun yerine koy. Farz edelim ki, o sanatçı, yani ben, sana aşık olduğunu itiraf ediyor ve senden karısı olmanı istiyor. Ne derdin?”

Anna bir an bile düşünmeden: “Onu sevdiğimi ve hayatım boyunca seveceğimi söylerdim.” der ve üç ay sonra da evlenir aşıklar. Bir sarmaşık misali bağlanır birbirlerine iki yazar. Bir roman üzerine buluştukları yollarında aşk onlar için uzun soluklu bir süreçtir. Birliktelik sonrası Dostoyevski hedefledigi üzere Kumarbaz isimli romanını bitirir fakat var olduğu duygu yoğunluğundan olsa gerek, kendince aşkına yormuştur romanını.

Roman her ne kadar kurmaca bir kumar şehrinde geçse de yaşanılan olaylar bizzat F.M Dostoyevski’nin kendi hayatından parçalardır.

BIR İNSANIN TUTKULARI KARŞISINDAKİ ZAVALLILIĞINI OKURUN ZİHNİNE İNCELİKLE İŞLEMEKTEDİR.

Dostoyevski’nin Aşkı: Anna Vasiliyevna

1846 yılında St. Petersburg’da doğdu. Liseyi bitirmek üzereyken Fyodor Dostoyevski’yle tanıştı. Yazarın el yazması notlarını stenografi aracılığıyla metin haline getirmek üzere yanında çalışmaya başladı. Kısa bir süre sonra henüz 20 yaşındayken 45 yaşındaki Dostoyevski’ye aşık oldu ve onunla evlendi. İkisi kız dört çocukları dünyaya geldi. Ne yazık ki bunlardan sadece ikisi uzun ömürlü oldu.

“Öyle göz alıcı bir güzelliğim de yoktu, ne özel bir yeteneğim ne de sıradışı bir zekam vardı, düz bir eğitim almıştım. Buna karşın zeki, üstün yeteneklere sahip bir erkekten büyük saygı görüyor, neredeyse tapılıyordum.”

O YİNE DE ÇOK SEVMİŞTİ ANNA’SINI

Anna Dostoyevski yaşamı boyunca yazarın hep yanında bulundu. Kafkasya’da elma bahçeleri içindeki evine çekildi. Bir süre sonra bağırsak iltihabı tanısıyla Yalta’da tedavi gördü.

9 Haziran 1918 tarihinde 72 yaşında vefat etti. Yalta’da gömüldü. Daha sonra torunu tarafından St. Petersburg’da F. Dostoyevski’nin mezarının yanına nakledildi.

İKİ AŞIK MEZARDA DA YAN YANA

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir